EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Warszawskie plaże nad rzeką

Letnie upały w dużych metropoliach bywają uciążliwe – w ciepłe dni parki, skwery oraz zielone place wypełniają się mieszkańcami miast. Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C, nic jednak nie przynosi takiego wytchnienia, jak wypoczynek nad brzegiem wody.

Coraz więcej europejskich stolic przygotowuje dla swoich mieszkańców miejsca imitujące klimat nadmorskich plaż. W Paryżu, Brukseli, Pradze czy Berlinie tego rodzaju atrakcje co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na największych miejskich plażach można nie tylko opalać się, lub przeciwnie – schronić w cieniu drzew, ale także aktywnie wypoczywać, zjeść, obejrzeć film w plenerowym kinie, czy posłuchać koncertu ulubionego artysty.

Mając na uwadze polski klimat, Warszawa wyróżnia się wyjątkowo bogatą ofertą miejskich plaż, dostępnych latem dla mieszkańców i turystów. Plaże w stolicy cieszyły się ogromną popularnością już w dwudziestoleciu międzywojennym. To wtedy okolice Wisły przeżywały prawdziwy rozkwit – oprócz opalania się warszawiacy spędzali wolny czas nad rzeką uczestnicząc w potańcówkach, zawodach sportowych czy spotkaniach towarzyskich. Od kilku sezonów widać ponownie zainteresowanie mieszkańców terenami nad Wisłą. Warszawiacy mają do wyboru kilka plaż nad rzeką.

Nieco dzika, skryta w cieniu drzew – Plaża Saska Kępa oprócz boiska do siatkówki i placu zabaw dla dzieci zapewnia wspaniałe widoki na Centrum miasta. Dość niewielka, skryta wśród zieleni Plaża Żoliborz po lewej stronie Wisły gwarantuje niepowtarzalną atmosferę dzięki wieczornym sesjom muzyki reggae. W jej rytm wsłuchiwać się można leżąc w wygodnych hamakach. Nieco inny jeszcze klimat oferuje odwiedzającym Plaża na Płycie Desantu – zagłębie sportowe oraz imprezowe z popularnymi klubokawiarniami: Cud nad Wisłą i Pomost 511. Warszawiacy chętnie odwiedzają także Plażę Praską, usytuowaną w sąsiedztwie klubu La Playa. Najpopularniejszym miejscem nad rzeką jest jednak Poniatówka – plaża miejska, której nazwa wywodzi się od pobliskiego Mostu. To największa z miejskich plaż położonych po prawej stronie Wisły, z boiskiem do siatkówki i innymi atrakcjami sportowymi dla odwiedzających. W pobliżu parkują modne ostatnio foodtracki. Na wyciągnięcie ręki znajdują się klubokawiarnie Plażowa i Temat Rzeka. Na każdej ze stołecznych plaż czekają leżaki, wiklinowe siedziska, wypożyczalnie rowerów, kajaków oraz wyznaczone miejsca do grillowania.

Warszawskie plaże nad Wisłą wielokrotnie doceniano w międzynarodowych rankingach. Magazyn National Geographic w 2013 roku zaliczył je go grona najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. W tym roku hiszpański dziennik El Mundo w opublikowanym zestawieniu 10 najlepszych plaż miejskich Europy jednym tchem wymienia Poniatówkę obok plaż w Zurichu, Wiedniu czy Kopenhadze. Atrakcyjna lokalizacja, bliskość terenów zielonych i szereg atrakcji towarzyszących wypoczynkowi na powietrzu z pewnością wpływają na tak wysokie oceny miejskich plaż nie tylko wśród warszawiaków, ale również coraz liczniejszych turystów z innych krajów europejskich.

Dodatkowym walorem stołecznych plaż jest wyjątkowy widok na panoramę miasta, na której horyzoncie odznacza się charakterystyczny żagiel ZŁOTEJ 44. Możliwość takiego wypoczynku i relaksu w centrum miasta to prawdziwy luksus na skalę Europy, z którego warszawiacy coraz chętniej korzystają.