EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Warszawa – stolica zieleni

Miejska zieleń jest jedną z największych wartości Warszawy. Blisko 80 parków, kameralne skwery oraz przydomowe ogrody sprawiają, że Warszawa, obok Sztokholmu i Kopenhagi, zaliczana jest do najbardziej zielonych stolic Europy. Kompleks pałacowo-parkowy Łazienki Królewskie, Park Ujazdowski, Park Krasińskich czy Pole Mokotowskie to tylko niektóre z popularnych enklaw zieleni w samym sercu miasta.

Dodatkowym atutem Warszawy jest jej położenie nad rzeką. W ciągu ostatnich kilku lat tereny nad Wisłą uległy przeobrażeniu – powstały trasy spacerowe oraz ścieżki rowerowe, a warszawskie plaże stały się na tyle popularne, że wymienia się je w międzynarodowych publikacjach opisujących najbardziej atrakcyjne tereny nad wodą, położone w granicach europejskich stolic.

Z każdym rokiem Warszawiacy coraz chętniej przemieszczają się po mieście rowerami. 3 lata temu swoją działalność zainaugurował system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, który z roku na rok zyskuje na popularności – wystarczy spojrzeć na liczby: 203 stacje, blisko 3 tysiące rowerów, prawie 2 miliony wypożyczeń tylko w minionym sezonie. W stosunkowo krótkim czasie stołeczne Veturilo stało się siódmym co do wielkości systemem wypożyczalni rowerów publicznych w Europie. Dynamicznie rozbudowywana jest także sieć ścieżek rowerowych i parkingów dla jednośladów.

W kontekście ekologii na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniła się również oferta transportu publicznego – stare autobusy i tramwaje wymieniono na nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy. Władze miasta planują zakup elektrycznych, hybrydowych i gazowych autobusów, które emitują znacznie mniej zanieczyszczeń i są energooszczędne. Już tej jesieni na ulice Warszawy wyjadą pojazdy wyposażone w panele słoneczne. Wciąż rozbudowuje się także warszawskie metro.

Ekologiczny trend nie ominął warszawskiej architektury. Autorzy projektów coraz większą uwagę przywiązują do kwestii związanych z zielonymi standardami w zakresie budownictwa mieszkalnego i komercyjnego. ZŁOTA 44 jest tego doskonałym przykładem – zaawansowanie technologiczne projektu pozwala na zmniejszenie zużycia energii w budynku nawet o 1/5.

Dzięki terenom parkowym, stwarzającym możliwość wypoczynku w ścisłym centrum, oraz obecnym w przestrzeni miejskiej zielonym trendom, Warszawa jest dziś niezwykle przyjaznym miastem do życia.