EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Sauny – wellness z historią na ZŁOTEJ 44

Praca, spotkania biznesowe i wyjazdy służbowe to nie wszystko – aby zachować równowagę, nie należy stronić od odpoczynku, nie wolno także zapominać o zdrowiu. Na szczęście już od wielu wieków istnieją sauny, wyjątkowe wynalazki ludzkości, które pomagają się zrelaksować, równocześnie wspierając dobrą kondycję organizmu. ZŁOTA 44 promuje spędzanie czasu zgodnie z filozofią wellness, dlatego nowoczesne, doskonale wyposażone i komfortowe sauny można znaleźć nie tylko w ośrodkach spa, lecz także na naszym ósmym piętrze.

Saunę zazwyczaj kojarzy się z Finlandią, co nie dziwi z uwagi na statystyki, które mówią, że jedna sauna przypada tam na dwie i pół osoby. To jednak nie w kraju reniferów zapoczątkowano zwyczaj przesiadywania w ogrzewanych gorącymi kamieniami chatkach. Lud fiński przywędrował z Azji Centralnej i to właśnie ten teren badacze wskazują jako kolebkę sauny i miejsce, gdzie odkryto jej zbawienne działanie. Początkowo sauny były w istocie ziemiankami z umieszczonym pośrodku paleniskiem, w którym kładziono gorące kamienie następnie polewane wodą. Z czasem odkryto jeden z najlepszych naturalnych izolatorów, czyli drewno, dzięki któremu ciepło mogło być utrzymywane o wiele dłużej. Zaczęto więc budować specjalne chatki zabezpieczane przed utratą ciepła za pomocą mchu, w których gromadzono się całymi rodzinami. Choć początki były prymitywne, nie przeszkodziło to ludom scytyjskim – a później także słowiańskim i fińskim – zauważyć, jak wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości ma wizyta w tak przygotowanym pomieszczeniu.

Pierwszym niezaprzeczalnym efektem kąpieli w saunie jest uczucie odprężenia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Czas spędzony w przyjemnym cieple wprowadza w błogostan, rozluźnia stawy i mięśnie, łagodzi dolegliwości bólowe, doprowadzając do przyjemnego stanu całkowitego relaksu. Seanse w saunie doskonale wpływają na kondycję skóry, otwierając zatkane pory, a tym samym prowadząc do oczyszczenia, lecząc stany zapalne i zmniejszając różnego rodzaju obrzęki czy wypryski. Gorąco powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu tlen dociera szybciej do komórek ciała, także do skóry. Dotlenienie skóry ma ogromny wpływ na jej wygląd – staje się ona wygładzona, ujędrniona i wyraźnie odmłodzona. Wizyty w saunie oczyszczają zresztą nie tylko skórę, lecz cały organizm, który wraz z potem wydziela zalegające w ciele toksyny. Sauna to także prawdziwe zbawienie dla astmatyków, bowiem seanse w niej zdecydowanie wzmacniają płuca i zwiększają ich wydajność, tym samym prowadząc do wyraźnej poprawy stanu układu oddechowego. Kąpiele w saunie są także znanym sposobem na niebagatelne wzmocnienie odporności organizmu, szczególnie jeśli nagrzewanie odbywa się naprzemiennie ze schładzaniem. Korzystanie z seansów w cieple może też  pomóc w pozbyciu się bezsenności i zmniejszeniu efektów alergii.

Na 8. piętrze ZŁOTEJ 44 znajdują się dwie różne sauny – sucha i mokra, czyli parowa. Temperatura w saunie mokrej zazwyczaj oscyluje w granicach 75-90°C, a wilgotność – którą uzyskuje się poprzez polewanie gorących kamieni wodą – może dochodzić nawet do 100%. Z tego rodzaju sauny najchętniej korzystają osoby chcące poprawić ogólny stan zdrowia, pozbyć się toksyn czy problemów skórnych. Sauna sucha jest bardziej ekstremalnym wyzwaniem, dlatego nie zaleca się korzystania z niej częściej niż raz na tydzień. Temperatura w niej może dochodzić do 120°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Seanse w niej zalecane są każdemu, kto zmaga się z chorobami mięśni i stawów albo astmą.

Strefa spa, w której znajdują się obie sauny, wyposażona została w nowoczesne urządzenia do koloroterapii, co dodatkowo odpręża i wzmacnia działanie seansów w saunie. ZŁOTA 44 doskonale wpisuje się w nurt well-being, oferując swym przyszłym rezydentom możliwość korzystania z najwyższej jakości udogodnień, a prócz saun na piętrze rekreacyjnym znajduje się także między innymi pięknie zlokalizowany basen, gabinet masażu, siłownia oraz symulator do gry w golfa.