EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Rzeźby wychodzą w miasto

Architekturę, podobnie jak rzeźbę, zalicza się do grona sztuk pięknych. I chociaż na co dzień zwracamy raczej uwagę na funkcjonalną jej stronę, nie sposób odmówić budynkom roli współtworzenia estetyki miast.

W architekturze nieustannie artyzm ściera się z funkcjonalnością. Dzieło architekta to synteza pracy rzeźbiarza – konceptualisty odpowiadającego za kształt bryły budynku, oraz projektanta wnętrz – inżyniera myślącego o użytkowym jego przeznaczeniu. Patrząc na współczesne realizacje architektoniczne widać to dość dobrze – część budynków z powodzeniem określić można mianem miejskich rzeźb. W takim kontekście wielokrotnie przedstawiano również Złotą 44. Być może za sprawą wyjątkowych projektów architektonicznych współczesna rzeźba weszła w dialog z przestrzenią publiczną, wychodząc poza mury galerii czy muzeów. Również w Warszawie wielu artystów angażuje się w kształtowanie estetyki miasta. Nie sposób wśród nich pominąć młodych i utalentowanych rzeźbiarzy.

Ciekawym przykładem miejsca, gdzie dzieła sztuki wychodzą poza przestrzeń muzealną jest Bródnowski Park Rzeźby. Powstał on w 2009 roku z inicjatywy artysty – Pawła Althamera oraz ówczesnego burmistrza dzielnicy Targówek – Grzegorza Zawistowskiego. Paweł Althamer to wszechstronny performer, rzeźbiarz oraz twórca sztuk wizualnych. Od wczesnego dzieciństwa związany był z Bródnem. W połowie lat 90 poświęcił się sprawom społecznym – w szczególności interesował go temat umiejscowienia twórczości artystycznej we współczesnym świecie. Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki, prezentowanej pod gołym niebem. Ideą Parku jest wprowadzenie działań artystycznych do przestrzeni kojarzonej stereotypowo z warszawskim blokowiskiem. W Parku prezentowane są dzieła współczesnych twórców z całego świata, w tym również artystów z Polski – m.in. Pawła Althamera, Moniki Sosnowskiej oraz Romana Stańczaka. Raz do roku w tej wyjątkowej galerii pojawia się nowy eksponat.

Miejscem, gdzie w Warszawie możemy podziwiać rzeźbę poza przestrzenią galeryjną jest także Park Skaryszewski. Znajduje się tu kilkanaście rzeźb polskich artystów z pierwszej połowy XX wieku, m.in. prace Henryka Kuny, Olgi Niewskiej oraz Stanisława Jackowskiego. Zabytkowy park przy muzeum „Królikarnia” stanowi z kolei miejsce ekspozycji wybitnych dzieł Xsawerego Dunikowskiego oraz korespondujących z twórczością rzeźbiarza prac innych współczesnych twórców, m.in. Olgierda Truszkowskiego czy Geoffreya Armstronga.

Coraz popularniejsza staje się również idea czasowego prezentowania rzeźb w przestrzeni publicznej miasta. Za przykłady służyć mogą monumentalne prace Igora Mitoraja w okolicach warszawskiej starówki, czy rzeźby Magdaleny Abakanowicz przy Arkadach Kubickiego. W 2010 roku w ogrodach hotelu Novotel miała miejsce plenerowa wystawa najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych.

Coraz częściej dzieła sztuki wychodzą poza zamknięte pomieszczenia galerii oraz muzeów. Stając się częścią miejskiego krajobrazu dopełniają przestrzeń aranżowaną od stuleci przez kolejne pokolenia architektów.

Źródło zdjęcia: Flickr.com, “Park Rzeźby na Bródnie”, fot. Mariusz Cieszewski