EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce – raport KPMG

KPMG w Polsce, we współpracy z firmą REAS, opublikowało raport pt. Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce. Jak wynika z publikacji, poziom życia Polaków z każdym rokiem poprawia się, a liczba potencjalnych nabywców nieruchomości premium rośnie.

Według publikacji KPMG, na polskim rynku istnieją dwa segmenty luksusowych nieruchomości: rezydencje (domy wolnostojące) oraz dużo silniej rozwijający się sektor luksusowych apartamentowców. Raport podaje, że łączna wartość transakcji na pierwotnym rynku nieruchomości luksusowych wynosi ok. 500 mln zł rocznie, z czego około 90% generują apartamenty w budynkach wielorodzinnych.

W treści publikacji autorzy raportu wymieniają kilka szczególnych walorów prestiżowych apartamentowców, które odróżniają ten segment rynku od standardowej oferty mieszkaniowej – lokale o ponadnormatywnej powierzchni użytkowej, całodobowa ochrona, dodatkowe funkcje rekreacyjne dostępne na wyłączność mieszkańców, niepowtarzalne materiały wykończeniowe we wnętrzach, czy obecność lobby z recepcją na parterze budynku.

Według raportu KPMG potencjalni nabywcy apartamentów coraz większą wagę przywiązują do osoby projektanta budynku – rozpoznawalne nazwisko podnosi prestiż nieruchomości. Wśród przykładów inwestycji zaprojektowanych przez światowej sławy mistrzów na pierwszym miejscu autorzy raportu wymieniają ZŁOTĄ 44 autorstwa Daniela Libeskinda.

Szczególnie interesującą z perspektywy przyszłych rezydentów wydaje się kwestia udogodnień oferowanych przez luksusowe apartamentowce. O ile monitoring, klimatyzacja czy ochrona według raportu KPMG stanowią już pewien rynkowy „standard”, o tyle system zarządzania mieszkaniem (HMS), możliwość korzystania z usług konsjerża, czy wspólny basen dla rezydentów charakteryzują jedynie budynki z najwyższej półki segmentu premium. ZŁOTA 44 zaoferuje przyszłym mieszkańcom kompletny zestaw udogodnień wyszczególnionych w raporcie – właściciele apartamentów będą mogli korzystać z rozbudowanej przestrzeni biznesowo-rekreacyjnej o powierzchni 1,4 tys. m2 na 8 piętrze budynku – z pełnowymiarowym basenem, salą konferencyjną oraz salą kinową, wyposażoną w symulator do gry w golfa.

Jak wynika z danych KPMG,  większość luksusowych nieruchomości na rynku pierwotnym oddawana jest do użytku w stanie deweloperskim. ZŁOTA 44 gwarantuje przyszłym mieszkańcom „szyte na miarę”, kompleksowo wykończenie apartamenty. Co niespotykane w mieszkalnych wysokościowcach (zwykle budynki te oddaje się wykończone według jednego klucza), nabywcy apartamentów w ZŁOTEJ 44 mają możliwość wyboru aranżacji wnętrz w ramach 9 pakietów wykończeń. Wszystkie warianty przygotowało renomowane biuro projektowe Woods Bagot z Londynu.

W podsumowaniu raportu jego autorzy zauważają, że w Polsce stosunkowo niewielka liczba nieruchomości spełnia światowe kryteria luksusu. Wśród wąskiej grupy apartamentowców klasy top premium nie sposób pominąć oferty ZŁOTEJ 44, która w pakiecie z luksusowymi apartamentami sprzedaje przyszłym rezydentom wyjątkowy styl życia. Jednocześnie porównując ceny nieruchomości o tak wysokim standardzie na świecie, oferta ZŁOTEJ 44 wypada bardzo korzystnie – za tę samą kwotę w warszawskim wysokościowcu Daniela Libeskinda można kupić lokal nawet 4 razy większy niż w budynku tej klasy w Londynie.