EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Ostatnie dostępne apartamenty

Kryzysy nie dotykają nieruchomości, a zainteresowanie luksusowymi mieszkaniami wzrosło w trakcie pandemii. W drugim kwartale bieżącego roku ZŁOTA 44 zanotowała 28% wzrost wartości transakcji w stosunku do najlepszego w 2020 roku czwartego kwartału. O 83,5% wyższy wynik osiągnęła ZŁOTA 44 w pierwszym półroczu 2021 w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku.

Polscy inwestorzy lokują kapitał w kraju

Wyraźnie zauważalny jest popyt na luksusowe nieruchomości pochodzący z wewnątrz kraju. Obserwując rynku zachodnie można przypuszczać, że to może się wkrótce zmienić, a napływ zagranicznych inwestorów do Polski odmieni układ sił na rynku nieruchomości luksusowych. Tę tezę potwierdzają dane JLL. Polscy inwestorzy mogą sugerować się powyższą teorią i nabywać nieruchomości teraz gdy popyt pochodzi z wewnątrz kraju, a ceny wciąż są odpowiednio niższe. Inwestycja w luksusową nieruchomość może okazać się wartościowa z punktu widzenia przechowywania kapitału. W 2020 roku JLL – firma zajmująca się wieloaspektowymi analizami rynku przeprowadziła analizę cen opierając ją na metodologii indeksu Case-Shiller. Wyraźnie wskazano wzrost wartości luksusowych nieruchomości na poziomie 6,2% rocznie, a czasem wzrost ten wynosił nawet 10% rocznie. Do analizy posłużyły dane o cenach transakcyjnych wybranych nieruchomości na rynku wtórnym i ich porównanie z ceną zakupu na rynku pierwotnym.

Rosną ceny materiałów budowlanych

Luksusowa nieruchomość to dziś produkt trudno dostępny. Zapotrzebowanie na niego systematycznie rośnie, ale nowe inwestycje nie powstaną szybko. Wyprodukowanie topowej luksusowej wieży mieszkalnej zajmuje wiele lat i pochłania ogromne środki. Rosnące ceny materiałów budowlanych (przykładowo koszt stali wzrósł o 150% od sierpnia zeszłego roku) to dodatkowy element, który wpłynie na finalnie droższą produkcję. Luksusowy apartamentowiec musi charakteryzować się topową lokalizacją, a w centach wielkich miast w Polsce nie łatwo o dostępność gruntów.

Wzrost ceny metra kwadratowego na Złotej 44

Od 2015 roku ceny nieruchomości luksusowych rosną (dane JLL). Przeciętny wzrost sprzedanych mieszkań z najwyższej półki na rynku warszawskim wyniósł 79%, a przeciętne ceny mieszkań w ofercie w IV kwartale 2020 roku były wyższe od tych oferowanych na początku 2015 r. o 67%. ZŁOTA 44 odnotowała wzrost ceny metra kwadratowego sprzedanych apartamentów o 8% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku.

Biorąc pod uwagę predykcje ekspertów, rosnące ceny materiałów budowlanych i dynamicznie kurczący się segment można przypuszczać, że najlepszy moment na zakup luksusowej nieruchomości jest właśnie dziś.