EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Nowe punkty na architektonicznej mapie Libeskinda

„Lubię wyraźne kadry. Są formy, które do mnie przemawiają. Posługuję się pewnym językiem. Skłaniam się ku formom, które przekazują jakąś treść” – to słowa nie kogo innego, lecz Daniela Libeskinda. Jego projekty są widocznym potwierdzeniem tych słów: wymowne, wyraźne, rozpoznawalne. Wśród wybitnych przykładów budynków zrodzonych w studiu Libeskinda są tak sztandarowe realizacje, jak: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Wojny w Manchesterze, 1 World Trade Center czy oczywiście ZŁOTA 44. Warto przyjrzeć się wybranym projektom, które są dopiero w fazie realizacji, a ich ukończenie planowane jest na najbliższe lata.

Corals to już drugi projekt Libeskinda umiejscowiony w singapurskiej zatoce Keppel. Pierwszym z nich jest oddany do użytku przed pięciu laty imponujący kompleks Reflections. Corals to system jedenastu budynków mieszkalnych usytuowany w historycznej części zatoki – King’s Dock. Ich wyjątkowość osadza się na koncepcji Libeskinda sytuującej budynki w osi litery V. Dzięki temu udało się odejść od nudnego zwyczaju budowania apartamentowców wzdłuż linii brzegowej. Ponadto – na skutek tak oryginalnego rozmieszczenia – z większej liczby apartamentów, także tych bardziej oddalonych od brzegu, można napawać się widokiem zatoki. Przypominający białe wstęgi ciąg szklanych balkonów, baseny, a także ekologiczne rozwiązania (m.in. filtry wody deszczowej, system recyklingu) to tylko niektóre z cech charakterystycznych tego przedsięwzięcia, którego otwarcie planowane jest na bieżący rok.

W stolicy Niemiec powstaje niezwykle prestiżowa realizacja, jaką jest apartamentowiec Sapphire. Ogromne okna o nieregularnych kształtach wpuszczają do wnętrz dużo światła, dzięki czemu apartamenty (i tak już niemałe: niektóre mają aż 169 m²) zyskują jeszcze więcej przestrzeni. Geometryczne, trójwymiarowe płytki kamionkowe w elewacji, samoczyszczące się, zaawansowane technologicznie panele, penthouse ze szklanym sufitem, liczne tarasy oraz fasada, której zwieńczenie nawiązuje do kształtu pięknie oszlifowanego klejnotu sprawiają, że Sapphire jest budynkiem unikatowym w skali całych Niemiec. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2016 roku.

W finansowym centrum Filipin – Makati – powstaje projekt budzący wielkie emocje wśród miłośników mariażu wielkiej architektury ze światowym designem. Za wnętrza zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda wieżowca Century Spire odpowiada sam Giorgio Armani. Mierzący 245 metrów drapacz chmur charakteryzuje trzyczęściowe zwieńczenie mające przypominać rozkwitający kwiat. W Century Spire – prócz przestrzeni prywatnej, w tym ultraluksusowych penthouse’ów – znajdą się również piętra przeznaczone na biura oraz biblioteka, basen i strefa spa. W pełni przeszklona fasada oraz geometryczne balkony umożliwią rezydentom i najemcom podziwianie Zatoki Manilskiej. Budowa ma się zakończyć w 2018 roku.

Każdy projekt Daniela Libeskinda ma znamienny dla architekta charakter, rozpoznawalną formę oswajania geometrii, swoisty wzór załamań i prostych, nieoczywisty, a jednak znajomy balans kształtów. Także architektura ZŁOTEJ 44 nieomylnie wskazuje, kto jest jej twórcą, co sprawia, że jest ona wyrazistym i bardzo wymownym punktem na mapie dokonań Daniela Libeskinda.