EN
Close menu

Blog

Phone Icon
Phone Icon

Blog

Lobby – miejsce, w którym rodzi się chemia

Rola lobby, szczególnie w budynkach wysokiej klasy – jest nie do przecenienia. To tutaj krzyżują się drogi wszystkich gości czy mieszkańców, to tutaj znajduje się komunikacyjne centrum, to tutaj wreszcie każdy wizytujący wyrabia sobie pierwsze, bardzo ważne zdanie na temat całego budynku. Dzięki właściwie zaaranżowanej przestrzeni gość będzie mógł zidentyfikować się z duchem miejsca. Nie bez powodu inna nazwa lobby – czyli foyer – oznacza miejsce, w którym podtrzymuje się ogień. To właśnie tutaj zaczyna iskrzyć pomiędzy nami a budynkiem. To tutaj rodzi się chemia.

Bez względu na to, czy lobby znajduje się w apartamentowcu, hotelu, restauracji czy może w teatrze, pełni ono funkcję reprezentatywną i nie będzie przesadą stwierdzenie, że najbardziej znane budynki wyposażone zostały w najbardziej imponujące foyer.  Przykładem nieśmiertelnego uroku klasyki może być lobby jednego z najdroższych apartamentowców w USA, czyli 15 Central Park West. Budynek położony tuż przy Central Parku zaprojektował Robert A. M. Stern, a jego ideą było stworzenie przestrzeni nawiązującej do nowojorskiego stylu lar dwudziestych. Stosunkowo niewielkie, za to bardzo przytulne lobby wykończone zostało ciepłym angielskim dębem. Znajduje się tu kilka staroświeckich kolumn z brązowego marmuru, a po obu stronach pomieszczenia umieszczono nieduże kominki. Klasyczne sofy w stonowanych barwach, proste, lecz stylowe lampy i zlokalizowany pośrodku stolik z dorodnym bukietem dopełniają wrażenia wędrówki w czasie.

Innym przykładem ze wszech miast klasycznego foyer może być monumentalne pomieszczenie w neoklasycystycznym hotelu Ritz-Carlton w Filadelfii. Budynek powstał w 1908 roku jako kopia rzymskiego Panteonu, co czyni z jego lobby miejsce pod wieloma względami wyjątkowe. Bardzo wysoki hol zdobi imponująca kolumnada. Konstrukcja kolumn w stylu jońskim wymagała użycia aż dziewięciu tysięcy ton marmuru.  Dostojny historyczny styl przełamany został dodatkami o żywej kolorystyce – żółcienie i fuksje dodają wnętrzu współczesnego sznytu.

Zupełnie inaczej prezentuje się lobby w innym nowojorskim apartamentowcu – Morton’s Square Residential. Przybyłych wita metalizowana industrialna konstrukcja, której wielobarwne podświetlenie tworzy tęczowe wzory. Można odnieść wrażenie, że idą tędy, spaceruje się kolorową, bajkową ścieżką. Głównym motywem w lobby Morton’s Square Residential są instalacje z kolorowego szkła, stworzone przez artystę Toma Patti. Uwagę przyciąga pomarańczowa szklana rzeźba podwieszona nad koliście rozmieszczonymi siedziskami obok recepcji.

Absolutnie nietuzinkowy styl prezentuje hol Hotelu Burj Al Arab w Dubaju. Lobby znajduje się w najwyższym na świecie atrium – osiąga ono niebagatelną wysokość 170 metrów! Wielobarwne kompozycje na mozaikowych podłogach, elementy nautyczne, wszechobecna woda płynąca przez podświetlane tarasy, różnobarwne dywany i ogniste sofy to kombinacja mocno zapadająca w pamięć. Pracownicy hotelu mają swoje stanowiska w zakątku stylizowanym na gigantyczną złotą muszlę. Twórcami tego ze wszech miar wyjątkowego miejsca są dekoratorzy z Khuan Chew Associates.

ZŁOTA 44 również będzie miała swoje nietuzinkowe lobby, którego styl będzie doskonale korespondował z ekskluzywnym designem wieżowca. Gwarancją unikatowości i wyszukanego smaku jest jego twórca, Daniel Libeskind. Lobby ZŁOTEJ 44 wykreowane zostanie z najwyższej jakości materiałów. Wysmakowana kolorystyka oraz nieoczywiste kształty będą idealnym preludium dla każdego, kto przekroczy próg wieżowca.